Su kaçağı

Su kaçağı

                 Tesisatın hatalı olarak döşenmesi, Kullanılan malzemelerin yetersiz ya da kalitesiz olması, zaman içinde tesisatta aşınmalar ya da tıkanmalar meydana gelmesi veya daha farklı çevresel etkenler tesisatta su kaçağı probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu sorunların önemli olması ise sadece ortaya çıkaracakları maddi kayıplardan kaynaklanmaz. Su sızıntısı nedeniyle kullanmadığınız halde su sarfiyatınız ve faturanız artar. Ama size ve komşularınıza verdiği rahatsızlık, duvarlarda ya da zeminlerde renk atmaları, nemlenme gibi sorunlara yol açmaları Daha önemli sorunlar olarak kabul edilebilir. Çünkü hem psikolojik olarak rahatsız olmanıza neden olabilir hem de hijyenik sorunların ortaya çıkmasına ve sağlık problemlerine dönüşmesine yol açabilir.

Kısacası fark edilen su kaçaklarının kısa sürede ortadan kaldırılması, kaynağının tespit edilmesi ve onarımın yapılması yerinde olacaktır. Su kaçağı sorunu ile karşılaştığınızı gösteren farklı belirtiler olabilir. Öncelikle duvarlarda nemlenme, rutubetlenme, renk su Kaçağıatmaları, küflenme ya da yosun tutma gibi gözle görünen belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca su faturanızın yükselmeye başlaması da sorunun belirtilerinden biri olabilir. Bu sorunla karşılaştığınıza emin olmak için kullanabileceğiniz yöntem ise su sarfiyatını kontrol etmek olacaktır. Bir süre için, örneğin birkaç saat için yaşam alanınızdaki bütün çeşmeleri ve vanaları kapatarak su saatinde tüketim miktarını gösteren rakamı not edebilirsiniz. Belli süre sonunda su saatini tekrar kontrol ettiğinizde tüketim miktarı artış göstermişse, su kaçağı sorunu ile karşılaştığınızdan emin olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ise sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemleri değerlendirmek olacaktır. Klasik yöntemlerle çalışan bir tesisatçıdan yardım almaya karar verebilirsiniz. Ancak bu durumda kullanılan yöntemlerin daha büyük sorunlara yol açabileceğini bilmelisiniz. Probleminizin görsel belirtileri olsa bile, sorunun kaynaklandığı nokta o bölgeler olmayabilir. Dolayısıyla klasik yöntemlerle çalışan tesisatçının farklı noktaları açarak sorunun kaynağını tespit etmeye çalışması gerekecektir. Bu durumda, sonuçta problem çözülse bile tadilat yapılması için belli bir süre beklemeniz, çevresel rahatsızlıklara katlanmanız ve bu işlerin maliyetini üstlenmeniz gerekebilir.

Diğer bir yöntem ise klasik yöntemler yerine modern cihazlarla ve eğitimli personelle çalışan bir firmadan yardım almaktır. Bu durumda akustik ses dinleme cihazları, termal kameralar gibi cihazlar kullanılır ve su kaçağı probleminin kaynağı noktasal olarak tespit edilir. Sadece o bölgedeki fayans ya da döşeme kırılarak sorunun kaynağına ulaşılır ve onarım gerçekleştirilir. Dolayısıyla dakikalarla ifade edilebilecek, birkaç saati aşmayacak bir süre içinde sorunun kaynağı bulunur ve onarım gerçekleştirilir. Farklı yerlerde kırma, dökme işlemi yapılmadığı için ekstra maliyetlere katlanmanız da gerekmez. Dolayısıyla sanılanın aksine klasik yöntemlerle çalışan bir tesisatçının çıkartacağı faturanın üstüne çıkmayacak bir rakam ile sorunu halletmiş olursunuz.

7/24 Su Kaçağı Tespiti ve Onarımı için: 0 (212) 502 20 92 – GSM: 0 (532) 465 06 55

04 Kasım 2015
984 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?